pár vět ke Kolektivnímu vyjednávání

Vážení zaměstnanci,

velké množství z vás, odborářů neodborářů  v posledních 2 dnech oslovujete zástupce vyjednávacích týmů s poděkováním za dojednanou Kolektivní smlouvu.

Zároveň jsme všichni vystaveni hnojometu od zástupců, nebo fanatických podporovatelů Prolibertáte jejiž cílem jsou zbylé 3 odborové organizace, které údajně spolu se zaměstnavatelem na ně činili nátlak k podepsání Kolektivní smlouvy.

Původně jsem na to ani nechtěl reagovat, ale změnil jsem názor a popíšu průběh kolektivního vyjednávání.

Důvod, proč jsme nechtěli jednat s Prolibertáte je jasný. Oni nejsou schopni nic reálně dojednat a moc dobře to ví. Na jednání se jejich vyjednávací tým  neustále mění, což jednání také neprospívá. Na začátečnickou nezkušenost už to také těžko svedou, tak proč si nekopnout do těch ostatních.

Jak se tedy jednalo. V té chvíli, kdy odborové organizace ČMKOS byli nuceni si sednout s Prolibertáte k jednacímu stolu byl jejich návrh do kolektivního vyjednávání kolem 50%. Že neměli na takové přidání argumenty jim příliš nevadilo, jim stačilo, že to chtějí, tedy spíše veřejně píšou, že to chtějí.  Na prvním jednání když ten návrh měl jejich předseda obhájit si asi příliš komfortně nepřipadal. Roztřeseným hlasem zaměstnavateli řekl, že ten návrh není míněn vážně a že je zajímá jen valorizace tarifů, kterou navrhují 25%, ale ví, že je to přestřelené a že by jsme se mohli někde na polovině domluvit. V prvním kole tedy zaměstnavateli k úžasu cca 12 dalších odborářů z řad KOVO a Unios klesl předseda Fous s téměř 50% na 12,5%.  Domluvili jsme se na další schůzce vyjednávacích týmů, kde nás Prolibertáte opět překvapilo s požadavkem na valorizaci tarifů 11 800Kč.  Co na tom, že už se v prvním kole jejich předseda odkopal, proč zase nechtít  cca 25% do tarifu. A takto to pokračovalo až do 8 kola vyjednávání, kde jsme představili společně návrh ve výši cca 13%, tento návrh zaměstnavatel odmítnul  s tím, že více jak 8,6% není v jejich kompetenci a upozornil zástupce zaměstnanců, že v případě nepodepsání Kolektivní smlouvy nemáme od 1.1. žádnou dohodu a zaměstnance budou s rozhodnutí centrály odměňovat dle ZP. Dále bylo jasně řečeno, že jednorázová platba 10 000Kč je z financí letošního roku a příští rok tyto prostředky nebudou.  Protože jsme měli ještě čas k jednání, tak zejména zástupci OS KOVO a Unios dotlačili zaměstnavatele k tomu, že v posledním kole ještě 1% do mezd přihodil. Po asi 2 hodinovém jednání tři odborové organizace souhlasili, Prolibertáte si muselo zavolat nejprve pro souhlas do Prahy. U tohoto se zastavím, o osudu Kolektivní smlouvy tedy rozhoduje nějaký člověk od Prolibertáte z Prahy. Tedy člověk, který v případě špatného rozhodnutí nebude čelit hněvu zaměstnanců na pracovišti, ale v teple pražské kanceláře. Neriskuje pracovní místo svého kamaráda, nebude se mu muset dívat do očí. Přesto tento člověk dohodu posvětil a Prolibertáte přišlo na HRL dohodu podepsat. Tři vyjednávací týmy a zaměstnavatel můžou potvrdit, že se rozhodli dobrovolně, žádný nátlak, na který se teď uboze vymlouvají na ně činěn nebyl. Prolibertáte se jen leklo toho, že na nich je tíha rozhodnutí. Pokud to pan Fous podepsal protože cítil, že na něj je od zaměstnavatele, nebo od dalších odborářů tlak, tak to není člověk na svém místě.  Možná by bylo dobré ještě napsat jaký byl tedy ve finále rozdíl, skrze který teď zástupci Prolibertáte kňourají ve veřejném prostotu. Jejich mluvčí na jednání, THP zaměstnanec Babický 2x zopakoval, že kdyby nabídka zaměstnavatele byla 10%, tak by s tím neměli problém. 0,4% je tedy rozdíl, kdy by bylo i Prolibertáte spokojeno.   Odborům KOVO a Unios se ještě na samotném jednání podařil husarský kousek a prosadil k tomu balíku garanci prodloužení předdůchodového programu. Předdůchodový program byl zástupcům Prolibertáte úplně jedno a to hlavně z důvodu, že jejich člen vyjednávacího týmu z řad THP se cítil dotčený, že on THP zaměstnanec na předdůchod nemá nárok. Předdůchodový program totiž  domluvili ZO OS KOVO a Unios pro dělníky, kteří by se díky namáhavé fyzické práci důchodu v práci na směny ve zdraví ani nedožili. Zaměstnancům v dělnických profesích zástupci Prolibertáte  předdůchodový program závidí ( namáhavou práci ne, jen ten předdůchod)

Co říci závěrem, u všeho, co jsme napsal a je toho mnohem více bylo spoustu svědků.  Nevím, jaké cíle mají zástupci Prolibertáte v Jihlavském Boschi, ale zastupování zaměstnanců to určitě není. Opakovaně vzbudí u některých očekávání, které pak nejsou schopni naplit. Ale oni za nic nemůžou, oni by chtěli, ale všichni ostatní jim to kazí.

Co mě motivovalo  k malému nahlédnutí do průběhu kolektivního vyjednávání a kazit lidem adventní pohodu, většině radost z odvrácení hrozby nepodepsání Kolektivní smlouvy a radost z mimořádné prémie je to, že jsem našel ve schránce 3 odhlášky od lidí, kterých jsem si moc vážil. Tito lidé neměli odvahu mi zavolat, sejít se se mnou a pokud se jim výsledek nelíbil, tak se z odborů odhlásit. Oni jen vyplnili co jim někdo podstrčil a ten někdo mi to hodil do schránky.

Osobní vzkaz pro tyto 3. Až bublina Prolibertáte splaskne, až zjistíte, že jejich schopnost vám cokoli dojednat se limitně blíží nule, že nejsou schopni se vás v ničem zastat. Pak se na mě klidně obraťte, rád vás budu zase zastupovat.

Roman Bence, Předseda II. ZO OS KOVO

Bosch Jihlava