Reakce na Prolibertate

Reakce na Prolibertate

 

V průběhu minulého roku se k nám postupně dostávala informace, jakým způsobem o ostatních organizací mluví a píše kolega Fous z Prolibertate. Jeho hodnocení Kolektivního vyjednávání v loňském roce jsem ještě přešel bez reakce, přesto, že se stavěl před členy do role, kterou během jednání rozhodně nenaplňoval. Tvářil se, že musel podepsat dohodu, protože ostatní ho vlastně podrazili. Skutečnost je opravdu jiná. Kolegové jsou možná silní na sociálních sítích, ale před zaměstnavatelem se chovají velice pokorně. Ani jednou před zaměstnavatelem nevytáhli téma KPD, že by ho chtěli jakkoliv upravit, nebo zrušit. Různě po sítích ale píší něco jiného. Když se kolega Fous obrátil na mě ohledně KPD, že by chtěli, aby mělo roční vyúčtování, tak ode mě dostal odpověď, že to je špatné řešení, protože roční KPD už jsme měli a tlak na zaměstnance, aby bylo konto vyrovnáno byl obrovský a z toho důvodu je pro zaměstnance výhodnější neurčité vyrovnávací období. Dále dostal informaci, že pokud budou chtít tímto směrem dohodu o KPD změnit, tak naše organizace KPD zruší úplně. To samé mu pak na jednom jednání zopakovali i zástupci KOVO1. Za celou dobu, na rozdíl od nás nedal jediný podnět, jako dohodu o KPD vylepšit. Na sociálních sítích se ale tváří, jako velký bojovník proti KPD.
To samé v Kolektivním vyjednávání. Měl jsem velké pochopením bylo to jejich první a ne každý umí před zaměstnavatelem argumentovat. Celé KV prakticky pan Fous promlčel, a po jednání, když už tam nebyl zaměstnavatel, tak jen řekl, krátce, že to je výsměch. Tehdy jsem mu před ostatními řekl, že je potřeba, pokud má nějaké argumenty k jednání, tak že je musí použít před zaměstnavatelem a ne jen, když už tam není zaměstnavatel. Kolektivní vyjednávání není o tom, že si odbory řeknou, tak letos by jsme chtěli 10% a vy nám to dejte. Jednáte proti někomu, kdo to pak celé platí a komu to musí ekonomicky vycházet. Proto má OS KOVO špičkové zázemí, které jim s podklady pro jednání pomůžou, včetně vypracování ekonomické analýzy. Pak je to na síle argumentů. Bohužel Prolibertate žádný relevantní argument nepřinesli. Souhlasili s návrhem k jednání, aby pak na nástěnkách napsali, že oni chtěli více. Tak to ale nefunguje a nemůže fungovat ani v budoucnu. KV není závod o tom, která organizace více navrhne, ale kolik všichni společně dojednáme. Konečný podpis může nastat až v tom případě, kdy je dohoda všech stran. To samé bylo i v loňském roce. Kdyby kolega Fous nesouhlasil s posledním návrhem zaměstnavatele, tak se jednalo dál. Na to ale neměli kolegové z Prolibertáte ani argumenty a ani odvahu.
Proč vlastně píšu tuto informaci. Máme před Kolektivním vyjednáváním a my už pracujeme na návrhu pro zaměstnavatele, který bude zase muset být společný návrh všech odborových organizací a kolega Fous místo spolupráce opět napadá odborové organizace, že snad chtěli málo pro zaměstnance, jako dárek k výročí 30 let JhP v ČR.
Skutečnost je opět jiná. Už na konci Kolektivního vyjednávání jsme upozornili zaměstnavatele, že budeme mít výročí a že by se měl zamyslet, jak zaměstnance za dosažení tohoto výročí odmění. Před kvartální schůzkou minulý týden jsme dávali dohromady společná témata kováckých organizací a mezi těmito tématy bylo i výročí 30 let. Své podněty poslali i kolegové z Unios. Kolegové z Prolibertáte opět neměli žádné téma na zaměstnavatele. Tento bod nám byl představen a všechny organizace byli požádány, aby to prozatím nekomunikovali na zaměstnance, protože je chtějí překvapit. Já to tedy budu ctít, jen zdůrazňuji, že Prolibertáte toto téma začalo zajímat až na čtvrtletní schůzce, kdy to téma otevřely kovácké organizace a až po schůzce mi napsal kolega Fous, že je to pro něj málo. Takto se nedá vyjednávat a není možné se takto chovat ke kolegům, které potřebuje, pokud chce něco dojednat.
Blíží se Kolektivní vyjednávání a inflace je stále obrovská. Pokud chceme pro zaměstnance dojednat dobrou kolektivní smlouvu a navýšení mezd, které bude odpovídat adekvátně inflaci a náročným pracovním podmínkám zaměstnancům, tak to nejde dělat způsobem, který používá kolega Fous. Žádám tedy kolegy z Prolibertáte, aby se začali chovat odpovědně i ke své členské základně a nesliboval jim nic, co nejsou schopni a ani ochotni prosazovat.
Za sebe nepřistoupím na hru Prolibertáte, že jedna organizace navrhne k jednání 10%, další 12%, další 14 % a já si počkám na konec, abych řekl 20% a napsal svým členům, já chci nejvíc.
Na vše, co jsem napsal je spoustu svědků jak z ostatních odborových organizací, tak na straně zaměstnavatele.

reakce ZDE

Přidáno 16. 3. 2023, autor: Roman Bence